ראשי האם שוקולד מוריד לחץ דם?

 

             האם שוקולד מוריד לחץ דם

המראה של קוביית שוקולד מריר מבריקה וקורצת מעלה ריר בפיכם? אוהבים את הקובייה המתוקה שמכניסה טעם לחיינו? אתם לא לבד. אבל מעבר להנאה שמביאה התפנקות על קוביית שוקולד עסיסית, מחקרים מראים שאכילת סוגי קקאו מסוימים, ובהם שוקולד מריר, יכולה להוריד את לחץ הדם בקרב אנשים הסובלים מלחץ דם גבוה.

 

פלָבֶנוֹאידים (Flavenoidsאו Flavenols), המצויים בשפע בסוגים מסוימים שלקקאו (מהם עשוי השוקולד המריר), הם כימיקלים אשר תורמים להורדת לחץ הדם על ידי הגדלת ריכוז תחמוצת החנקן בגוף. תחמוצת חנקן מסייעת להרפות ולהרחיב את דפנות כלי הדם. כמות הפלבנואידים במוצרי קקאו משתנה, אבל באופן כללי שוקולד מריר מכיל כמויות גבוהות יותר שלהם משוקולד חלב.

מספר מחקרים שנערכו בדקו את הקשר הזה שבין ריכוז הפלבנואידים לירידה בלחץ דם. אנשי המחקר ביצעו הערכה משולבת של 20 מחקרים איכותיים, בהם נבדקו 856 אנשים בעלי בריאות טובה. המשתתפים בכל מחקר חולקו שרירותית: חלקם צרך מוצרים עשירים בפלבנואידים כגון שוקולד מריר או אבקת קקאו עם חלב וחלקם האחר צרך מוצרי "דמה" (פלצבו) ונחלק ל-2, כאלה שצרכו מוצרי שוקולד שהכילו רמות נמוכות של פלבנואידים וכאלה שצרכו רק מים/חלב ללא אבקת קקאו בכלל. המחקרים עצמם נמשכו בין שבועיים לשמונה שבועות.

תוצאות ההערכה הראו ירידה קלה אך משמעותית של2-3 מ"מ כספית, בלחץ הדם בקרב צורכי הפלבנואידים ביחס לקבוצת הדמה.ההבדלים היו אף גדולים יותר כאשר ניפו מקבוצת הדמה את המשתתפים שצרכו רמות נמוכות של פלבנואידים והשאירו רק את אלה שצרכו חלב/מים ללא קקאו, בהשוואה זו היה הפרש לחץ הדם של 3-4 מ"מכספית בין הקבוצות.
הירידה בלחץ הדם התרחשה גם כשמוצרי הפלבנואידים הכילו כמויות נמוכות של סוכר.

אמינותם הגבוהה של המחקרים והאופן בו הם נערכו, אפשרו להגיע למסקנות ברורות. אך עדיין צריכה להיעשות עבודת מחקר נוספת, על מנת שיהיה ברור מה המינונים הרצויים של פלבנואידים ואיך הם משפיעים על אנשים שונים. מוקדם מדָי להמליץ על אכילת שוקולד מריר כמוריד לחץ דם אבל המחקר לפחות יאפשר לכם ליהנות אפילו יותר מקוביית השוקולד הבאה שתכניסו לפיכם.
ברוכים הבאים לאתר בית מתוקולדה, נעמי ויוסי שטיין מאחלים לכם עוד המון ימים מתוקים                                                                                                      מתוקולדה- החברה הגדולה בצפון לעיצוב ויצור זרים מתוקים.|

                                                  זר מתוק לכל אירוע!משלוחים מהיום להיום, מעתלית צפונה.

              זרים מתוקים!זרי שוקולד!זרים משוקולד!!זר מתוק!זר ממתקים! מתנות ליולדת! זר מתוק בחיפה!זר פרלינים!